Køb abonnement
Annonce
Anmeldelse af 
Erik Holstein

I et åbenhjertigt selvportræt sænker den ellers så skråsikre Pia Kjærsgaard paraderne

Pia Kjærsgaard fejrer nej'et til euroen, som hun anser for sin største politiske bedrift. Hun flankeres af Kristian Thulesen Dahl, dengang havde de to stadig et varmt forhold. Foto: Jørgen Jessen/Nf-Nf/Ritzau Scanpix 
Pia Kjærsgaard fejrer nej'et til euroen, som hun anser for sin største politiske bedrift. Hun flankeres af Kristian Thulesen Dahl, dengang havde de to stadig et varmt forhold. Foto: Jørgen Jessen/Nf-Nf/Ritzau Scanpix 
9. september 2025 kl. 02.00

Sådan blev jeg Pia Kjærsgaard
Pia Kjærsgaard
264 sider, Politikens Forlag

 
Indrømmet. Den første reaktion var:
”Endnu en bog om Pia Kjærsgaard (DF). Mon ikke markedet er mættet efterhånden?”

Men 'Sådan blev jeg Pia Kjærsgaard' overrasker positivt. Den nye bog om stifteren af Dansk Folkeparti svinger ind og ud mellem det personlige og det politiske, men historien har været igennem Anne Sofie Kraghs kyndige hænder og fremstår letlæst og flydende.

Med en så omtalt politisk veteran som hovedperson vil en pæn del af historien være kendt i forvejen: De parodiske kampe i Fremskridtspartiet, de hånende bemærkninger fra et par journalister ved Dansk Folkepartis stiftelse, og Poul Nyrups Rasmussens (S) berømte udskamning af partiet fra Folketingets talerstol.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026