Overblik: Her taler politikerne grundlovsdag
OVERBLIK: 5. juni fejrer danskerne grundlovsdag, som traditionen tro byder på taler fra forskellige politikere rundt om i landet. Se her, hvor og hvornår politikerne holder tale på dette års grundlovsdag.
Lise Mathiasen
Universitetspraktikant
Her kan du se, hvornår politikernes grundlovstaler afholdes fordelt på partierne. Partierne er rangeret efter størrelse i Folketinget. I bunden af artiklen finder du oversigten for henholdsvis Nye Borgerlige, Kristendemokraterne og Folkebevægelsen mod EU.
Med forbehold for ændringer. Listen bliver opdateret løbende.
Socialdemokratiet
Mette Frederiksen
13.00-13.50: Aarø sportsplads, Aarø 282, 6100 Haderslev
Send en mail til Lise Mathiasen på [email protected] eller til Benedicte Gjerding Dahlberg på [email protected]
15.30-16.20: Vestermarksvej 5B, Grejs, 7100 Vejle (talen begynder klokken 16.00)
Ane Halsboe-Jørgensen
14.00: Lystanlægget Fjerritslev, 9690 Fjerritslev
Annette Lind
13.30-14.30: Klosterlund Museum, Kragelundsvej, 7442 Engesvang
15.00-16.00: Gudum Sognehus, Fabjergvej 174 7620 Lemvig
Astrid Krag
17.00-19.00: Socialdemokratiets gruppeværelse til arrangement for følgerne på Astrids sociale medier
Benny Engelbrecht
13.30: Tambours Have, Bredmosevej 21, Karlsgårde sø, 6800 Varde
Christine Antorini
12.30: Grundtvigs Højskole, Hillerød
16.30: Christines sommerhave, Liseleje
Dan Jørgensen
13.15: HUSET, Finsensgade 1, 6700 Esbjerg
Henrik Dam Kristensen
14.00: Julielund, Nordkystvejen 29 , 8961 Allingåbro
Jens Joel
13.00: Tale ved Mårslet Fællesråds Grundlovsmøde i/ved Borgerhuset, Banevej 2, 8320 Mårslet
Karen Klint
13.00: Skyttehushaven, Tirsbæk Strandvej 2, 7100 Vejle
15.00: Ågård Efterskole, Kirkebakken 13, 6040 Egtved
Karin Gaardsted
10.00: Lunden i Karup, Vallerbækvej 6A, 7470 Viborg
Lea Wermelin
14:00: Socialdemokratiets Grundlovsarrangement, Bolsterbjerg, Almindingen
Leif Lahn Jensen
14.00-16.30: Julielund, Nordkystvejen 29, 8961 Allingåbro
Mogens Lykketoft
11.00 - 11.45: 4. maj Kollegiet, Frederiksberg Bredgade 13, 2000 Frederiksberg
12.15 - 13.00: Højrupgård, Højrupgårdsvej 1, 2625 Vallensbæk Landsby
Nicolai Wammen
Kl. 13.00: Marienlund Kolonihave Forening, Stikkelsbærvej 8, 8600 Silkeborg Kl. 15.00: Sognegården, Kirkepladsen 2A, 8541 Skødstrup
Rasmus Horn Langhoff
14.00: Rørvig Centret, Nørrevangsvej 49. 4581Rørvig
Rasmus Prehn
13.00-15.30: Vraa Højskole, Højskolevej 1, 9760 Vraa
Trine Bramsen
13.00: Socialdemokratiet i Odense, Næsby sognegård, Bogensevej 92, 5270 Odense N
Dansk Folkeparti
Kristian Thulesen Dahl
14.15: Lykkesholm Slot, Lykkesholmvej 20, 5853 Ørbæk
Peter Skaarup
15.25: Lykkesholm Slot, Lykkesholmvej 20, 5853 Ørbæk
Pia Kjærsgaard
15.55: Terndruplund, Skovvej 14, 9575 Terndrup
Karin Nødgaard
11.00: Korsør Havn, Amerikakajen 1, 4220 Korsør
Martin Henriksen og Marlene Harpsøe
13.00-15.00: Vikingepladsen, Kalvøvej 26, 3600 Frederikssund
Søren Espersen
14.00: Mørkøv Café og Selskabslokaler, Skamstrupvej 7, 4440 Mørkøv
Anders Vistisen og Jeppe Jakobsen
13.00: Mørkøv Café og Selskabslokaler, Skamstrupvej 7, 4440 Mørkøv
Peter Kofod Poulsen
14.00: Ekkodalen, Ekkodalsvejen 6, 3720 Aakirkeby
Alex Ahrendtsen
13.00-15.00: Skamlingsbanken ved Kolding
Karina Adsbøl
13.00-15.00: Skamlingsbanken ved Kolding
Morten Marinus
9.30-13.00: DF Århus’ Grundlovsmøde, Elværket Åbyhøj, Thorsvej 4, 8230 Aarhus
14.00: Mou Støtteforenings Grundlovsmøde, Kirkeskoven, 9280 Mou
Karina Due
14.00: Musikhuset, Tingvej 2, 8800 Viborg
Marlene Harpsøe
12.00: I parken ved Humlebæk Station – mellem Oscar Brunsvej og Ida Tesdorphsvej, 3050 Humlebæk
Kenneth Kristensen Berth
12.30: I parken ved Humlebæk Station – mellem Oscar Brunsvej og Ida Tesdorphsvej, 3050 Humlebæk
Morten Messerschmidt
13.00: I parken ved Humlebæk Station – mellem Oscar Brunsvej og Ida Tesdorphsvej, 3050 Humlebæk
Venstre
Lars Løkke Rasmussen
12.15: Hørhaven (Marselisborgskoven), Ørneredevej 23, 8270 Højbjerg
15.45: Gymnastikhøjskolen i Ollerup, Svendborgvej 3, 5762 Vester Skerninge
19.30: Restaurant Herthadalen, Slangealléen 1, 4320 Lejre
Søren Gade
Kl. 11.00–12.00: Venstre Fredericia, Gl. Stoustrupvej 50, 7000 Fredericia
Kl. 13.00–13.30: Venstre Ribe, Restaurant Kolvig , Mellemdammen 13, 6760 Ribe
Kl. 14.30–15.30: Venstre Tønder - Schackenborg Slot, Schackenborg 1, Møgeltønder, 6270 Tønder
Kl. 17.00–18.00: Anni Matthiesens have, Egebjerg Landevej 14, Krogager, 7200 Grindsted
Kristian Jensen
10.15: Volstrup Gods, Volstrupvej 2, 7560 Hjerm
12.30: Museum Silkeborg, Hovedgårdsvej 7, 8600 Silkeborg
14.00: Grønbjerg Præstegård, Algade 34, Grønbjerg, 6971 Spjald
16.00: Gudum Sognehus (indgang via Præstegårdsvej), Toftevej 19, Gudum, 7620 Lemvig
17.30: Haveoasen, Vejlevej 13, Lind, 7400 Herning
Claus Hjort Frederiksen
16.20: Terndruplund, Skovvej 14, 9575 Terndrup
Troels Lund Poulsen
10.25: Metalskolen Jørlunde, Slagslundevej 13, 3550 Slangerup
14.00: Uldum Højskole, Højskolebakken 11, 7171 Uldum
15.30: Palsgaard, Palsgaardvej 10, 7130 Juelsminde
18.15: Birkelse Hovedgård, Kammerherrensvej 62, 9440 Aabybro
Inger Støjberg
11.00: Frijsenborg Slot, Pøt Møllevej 15, 8450 Hammel
14.00: Herregården Bratskov, Fredensdal 8, 9460 Brovst
19.00: Dialogmøde på Jenle, Jenlevej 6, 7870 Roslev
Karsten Lauritzen
10.00: Sankt Knuds Kilde, Åstrupvej 52A, 9800 Hjørring
13.00: Vrå Højskole, Højskolevej 1, 9760
Ellen Trane Nørby
14.00: Bovrup Borgerlaug og Højskoleforeningen Varnæs Bovrup, Nørskov 9, 6200 Aabenraa
15.30: Rønhave, Hestehave 20, 6400 Sønderborg
Lars Christian Lilleholt
12.30: Lumby Mølle, Slettensvej 294, 5270 Odense N
14.00: Indslev Bryggeri, Store Landevej 12, 5580 Nørre Aaby
18.00: Vejlegård, Frederiksborgvej 447, 4000 Roskilde
Sophie Løhde
11.10: Brønshøjgård, Hillerødvej 70, 3540 Lynge
15.15: Edelgave Gods, Edelgavevej 28, 2765 Smørum
17.30: Lungholm Gods, Rødbyvej 24, 4970 Rødby
Ulla Tørnæs
12.00: Heerups Have, Skolegade 36, 6700 Esbjerg
Eva Kjer Hansen
12.30: Aarø Forsamlingshus, Aarø 182, 6100 Haderslev
15.00: Skamlingsbanken, Skamlingvejen 123, 6093 Sjølund
18.15: Højskolen Østersøen, Flensborgvej 48, 6200 Aabenraa
Tommy Ahlers
10.30: Diakonissestiftelsen, Peter Bangs Vej 5B, 2000 Frederiksberg
Britt Bager
11.30: Lykkesholm Gods, Ballevej 30A, 8570 Trustrup
16.00: Indslev Bryggeri, Store Landevej 12, 5580 Nørre Aaby
Louise Schack Elholm
13.30: Gammel Køgegaard, Gammel Køgegaard 3, 4600 Køge
15.00: Midtsjællands Efterskole, Tolstrupvej 29, 4330 Hvalsø
Karen Ellemann
10.00: Den Gamle Præstegård, Hovedvejen 134, 2600 Glostrup
16.30: allensbæk Havn, Vallensbæk Havnevej 1, 2665 Vallensbæk Strand
Anni Matthiesen
17.10: I haven, Egebjerg Landevej 14, Krogager, 7200 Grindsted
Bertel Haarder
11.00: Broksø Gods, Broksøvej 60, 4160 Herlufmagle
13.00: Greve Museum, Bækgårdsvej 9, 2670 Greve
14.30: Liselund, Slotsalleen 44, 4200 Slagelse
16.00: Stigs Bjergby Præstegård, Kirkevej 10, St. Bjergby, 4440 Mørkøv
Carl Holst
13.30: Restaurant Kolvig, Mellemdammen 13, 6760 Ribe
Erling Bonnesen
14.00: Ærtebjerg Hundepension, Boelsmosevej 8, 5883 Oure
15.30: Nakkebølle Gods, Østergyden 3C, 5600 Faaborg
Hans Andersen
15.25: Selsø Slot, Selsøvej 30A, 4050 Skibby
Hans Christian Schmidt
15.00: Gram Slotspark, Slotsvej 54, 6510 Gram
Jacob Jensen
12.00: Høng Gymnasium, Hovedgaden 2, 4270 Høng
14.00: Højby Sø, 4573 Højby
17.30: Restaurant Herthadalen, Slangealléen 1, 4320 Lejre
Jan E. Jørgensen
10.00: Diakonissestiftelsen, Peter Bangs Vej 5B, 2000 Frederiksberg
14.30: Vemmetofte Kloster, Vemmetoftevej 42, 4640 Faxe
15.30: Gammel Køgegaard, Gammel Køgegaard 3, 4600 Køge
Jane Heitmann
14.15: Frøbjerg Bavnehøj, 5560 Aarup
16.30: Nakkebølle Gods, Østergyden 3C, 5600 Faaborg
Kristian Pihl Lorentzen
11.25: Lunden, Vallerbækvej 6A, 7470 Karup
14.40: Borgvold (ved scenen), Borgvold, 8800 Viborg
Mads Fuglede
10.00: ”Længen” ved siden af Karlebo Kirke, Hesselrødvej 2, 2980 Kokkedal
11.00: Den Gamle Præstegård, Hovedvejen 134, 2600 Glostrup
15.00: Højgård, Bagsværd Hovedgade 274, 2880 Bagsværd
Marcus Knuth
16.00: Torebyhallen, Gamle Landevej 17, 4891 Guldborgsund
Michael Aastrup Jensen
11.30: Hvidsten Kro, Mariagervej 450, 8981 Spentrup
14.00: Lyshøj Mølle, Lyshøj Møllevej 14, 8970 Havndal
Morten Løkkegaard
11.15: Hørhaven (Marselisborgskoven), Ørneredevej 23, 8270 Højbjerg
15.00: Carlsminde, Søllerødvej 30, 2840 Holte
Peter Juel Jensen
14.00: Hotel Skovly, Nyker Strandvej 30, 3700 Rønne
Preben Bang Henriksen
9.30: Grindstedvej 43, Uggerhalne, 9310 Vodskov
12.30: Skivevej 39, 7451 Sunds
14.00: Skive Anlæg, Havnevej 12, 7800 Skive
Thomas Danielsen
11.00: Volstrup Gods, Volstrupvej 2, 7560 Hjerm
Torsten Schack Pedersen
14.00: Sjørring Volde, Vorupørvej, Sjørring, 7700 Thisted
19.00: Grydhøjvej 23, Gullerup, 7950 Erslev
Enhedslisten
Rosa Lund (EL) og Jesper Morville (Folkebevægelsen mod EU)
14:00 til 18:00: Grundlovsmøde arrangeret af Folkebevægelsen mod EU og Enhedslisten, Holkadalen, 3760 Gudhjem
Pernille Skipper
12.50: Gymnastikhøjskolen i Ollerup, Svendborgvej 3, 5762 Vester Skerninge
Jakob Sølvhøj
19.00: Jenlevej 6, 7870 Roslev
Nikolaj Villumsen
13.30: Jernbanegade 10, 7000 Fredericia
Christian Juhl
13.00: Nytorv, 1450 København
Liberal Alliance
Anders Samuelsen
12.10: Køge Torv, 4600 Køge
Christina Egelund
14.00: Vraa Højskole, Højskolevej 1, 9760 Vrå
May-Britt Kattrup
14.30: Lindevangsalle 6, 2000 Frederiksberg
15.40: Grundtvig Højskole, Frederiksværksgade 147, 3400 Hillerød
Mette Bock
14.00-16.00: Urnehoved Tingsted, Oksevejen 40, 6392 Bolderslev
18.00-19.00: Grundlovstale ved RÆSON og Testrup Højskole, Testrup Højskole, Testrupvej 110, 8320 Mårslet
Laura Lindahl
12.00: Køge Torv, 4600 Køge
14.15: Greve Museum, Bækgårdsvej 9, 2670 Greve
Leif Mikkelsen
11.40 - 11.55: Lunden, Karup
Merete Riisager
14.00: LA Fyns grundlovsarrangement på Café Siesta i Eventyrhaven, Klosterbakken 6, 5000
Odense
Alternativet
Torsten Gejl
15.00-17.00: Karolinelund (ved det overdækkede område). Karolinelundsvej, 9000 Aalborg
Radikale Venstre
Ida Auken
12.15: Revymuseet, Allégade 5, 2000 Frederiksberg
Lone Loklindt
12.35: Revymuseet, Allégade 5, 2000 Frederiksberg
Morten Helveg Petersen
13.10: Revymuseet, Allégade 5, 2000 Frederiksberg
Sofie Carsten Nielsen
13.20-13.30: Revymuseet, Allégade 5, 2000 Frederiksberg
17.30-21.30: Søgaard, Slotsparken 32A, 2880 Bagsværd
Martin Lidegaard
11.00: Gl. Præstegårdshave, 3460 Birkerød
Morten Østergaard
14.00-14.15: Højskolen Marielyst, Bøtovej 2, Væggerløse på Falster
19.15-19.35: Todbjergtårnet, Lille Todbjerg, 8530 Hjortshøj
Marianne Jelved
13.00: Kochsvej 18, 9800 Hjørring
14.50: Hohøj, Skovvej, 9550 Mariager
Andreas Steenberg
14.00: Skibsvej 1, 7870 Roslev
19.00: Jenlevej 6, 7870 Roslev
Zenia Stampe
11.15-12.45: Platanvej 29, 4000 Roskilde
14:00-14:30: Rønnebæksholm, Rønnebæksholm 1, 4700 Næstved
Marlene Borst Hansen
15.00-15.30: Osted Valgmenigheds have, Lejrevej 84, 4320 Lejre
SF
Pia Olsen Dyhr
10.45: Dansk Metal, Metalskolen i Jørlunde, Slagslundevej 13, 3550 Slangerup
14.00: Grundlovstale hos menighedsrådene i Stenmagle-Stenlille, Stenmagle Præstegård, Sorøvej 84, 4295 Stenlille
Jacob Mark
14:30: Ryslinge Højskole, Højskolen 1, 5856 Ryslinge
Lisbeth Bech Poulsen
15.00: Skansen, 9400 Nørresundby
Margrete Auken
10.15: Foran rådhuset, Stengade 59, 3000 Helsingør.
Konservative
Søren Pape Poulsen
11.30-12.30: Sønæs, Gl. Aarhusvej 57, 8800 Viborg
13.15-14.00: Broholmvej 18, 7430 Ikast
16.15-16.45: Svanninge Bakker, 5600 Faaborg
18.30-19.30: Aabenraa
Mai Mercado
09.20: Glavendruplunden, Stenager 12, 5485 Skamby
14.00: Skovsøen, Fruens Bøge Station, 5000 Odense
16.50: Svanninge Bakker, 5600 Faaborg
Brian Mikkelsen
10.05: Dansk Metals grundlovsmøde, Slagslundevej 13, 3550 Slangerup
11.00: Grundlovsmøde i Byparken, 4000 Roskilde
13.00: Grundlovsmøde, 4180 Sorø
14.30: Greve Museum, Bækgårdsvej 9, 2670 Greve
16.00: Hotel Højbysø, Ellingebjergvej 1, 4573 Højby
17.30: Grundlovsmøde i Kalundborg
Mette Abildgaard
09.00: Græstesgård, Udlejrevej 13B, 3650 Ølstykke
10.00: Havarthigården, Havarthivej 6, 2840 Holte
13.00: Metalskolen i Jørlunde, Slagslundevej 13, 3550 Slangerup
15.00: Bachs Familiehave, Gl. Klausdalsbrovj 480, 2730 Herlev
16.15: Vestre Hus Børnenaturcenter, Mørkebakkevej 1, Lillerød, 3450 Allerød
Anders Johansson
13:55: Kastellet i København i Prinsens Bastion (Kastellets nordligste hjørne)
Naser Khader
11.00-12.00: Dalgas Avenue 50 B, 8000 Aarhus C
15.35-16.05: Den gamle Stejleplads på Gilleleje Havn (over for havnevej 20), 3250 Gilleleje
16.45-17.15: Vestre Hus Børnenaturcenter, Mørkebakkevej 1, 3450 Lillerød
Rasmus Jarlov
13.00: Grindsted Anlæg, Tinghusgade 16, 7200 Grindsted
17.15: Fanø Krogaard, Langelinie 11, 6720 Fanø
Nye Borgerlige
Pernille Vermund
10:30: Gryden, Gl. Vardevej 89, 6700 Esbjerg
13:00: Koldinghus, Koldinghus 1, 6000 Kolding
14:30 Aabenraa, Kaløvig
Kristendemokraterne
Stig Grenov
11.00: Mørkholt Strand Camping, Hagenvej 105 B, 7080 Børkop
14.00: Kjelsø Lejren, Bøgedalvej 4, 8643 Ans By
15.00: Sdr. Lundgård, Lundevej 32, 7400 Herning
Folkebevægelsen mod EU
Rina Ronja Kari
13.00: Riis Skov ved Tumlepladsen, 8240 Risskov