Alle SF-kandidater på plads
Niels Th. Dahl
JournalistSF har nu afsluttet urafstemningerne blandt medlemmerne forud for opstillingen af kandidater til næste folketingsvalg.
Denne weekend indløb således resultatet fra urafstemningen i Sydjyllands Storkreds, og her slog SF's retsordfører Karina Lorentzen overraskende partiets skatteordfører Jesper Petersen, der ellers var blevet spået gode chance for en førsteplads. På tredje- og fjerdepladsen kom som ventet Gunver Majgaard og Ida Damborg.
Urafstemningen i Sydjyllands Storkreds er sammen med afstemningerne i Østjyllands og Københavns Omegns storkredse særligt vigtige for SF, fordi partiet her opstiller på partiliste. Det betyder, at urafstemningens rækkefølge af mandater med meget stor sandsynlighed vil afgøre, hvilke kandidater der kommer i Folketinget ved næste valg.
SÅDAN ENDTE URAFSTEMNINGERNE OM PARTILISTERNE I SF:
Sydjyllands Storkreds:
1: Karina Lorentzen, Kolding Sydkredsen
2: Jesper Petersen, Sønderborgkredsen
3: Ida Damborg, Esbjerg Bykredsen
4: Gunver Majgaard, Fredericiakredsen
5: Hans Winthe, Kolding Nordkredsen
6: Einar Olsen, Haderslevkredsen
7: Henrik J. Møller, Aabenraakredsen
8: Anders Myrhøj Jensen, Vejle Nordkredsen
9: Finn Sørensen, Vejen - Billundkredsen
10: Ejnar Søndergaard, Esbjerg Omegnkredsen
11: Finn T. Hansen, Vejle Sydkredsen
Østjyllands Storkreds:
1. Jonas Dahl, 4. kreds, Århus Østkredsen (280 stemmer).
2. Eigil Andersen, 2. kreds, Århus Vestkredsen (198 stemmer).
3. Thomas Medom, 3. kreds, Nordkredsen (166 stemmer).
4. Sanne Rubinke 1. kreds, Sydkredsen (130 stemmer).
5. Ulla Holm, 9. kreds, Skanderborgkredsen (103 stemmer).
6. Thea Hansen, 5. kreds, Djurskredsen (83 stemmer).
7. Michael Tersbøl, 8. kreds, Favrskovkredsen (69 stemmer).
8. Ann Søndergaard Petersen 6. kreds, Randers Nordkredsen (58 stemmer).
9. Paw Amdissen, 10. kreds, Horsens (56 stemmer).
10. Michael Islin Bendixen, 11. kreds, Hedenstedkredsen (52 stemmer).
11. Martin Minka Jensen, 7. Kreds, Randers sydkredsen (29 stemmer).
Københavns Omegns Storkreds:
1. Holger K. Nielsen (690 stemmer)
2. Bilal Inekci (397 stemmer)
3. Pernille Frahm (263 stemmer)
4. Thor Möger Pedersen (185 stemmer)
5. Serdal Benli (175 stemmer) (placering afgjort ved lodtrækning)
6. Ayfer Baykal (175 stemmer) (placering afgjort ved lodtrækning)
7. Morten Normann Jørgensen (107 stemmer)
8. Marie Louise Bistrup (46 stemmer)